Bieg terminu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego zaczyna się od dnia, w którym przedstawiciel ustawowy dowiedział się, że małoletni jest powołany do spadku. Według orzecznictwa Sądu Najwyższego termin do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania przed sądem opiekuńczym w przedmiocie wyrażenia zgody na odrzucenie spadku.
postanowienie SN z dnia 28 września 2016 r. III CSK 329/15
„1. Jeżeli w czasie biegu terminu zawitego przewidzianego w art. 1015 § 1 KC przedstawiciel ustawowy zamierzający odrzucić spadek w imieniu małoletniego złoży stosowny wniosek do sądu opiekuńczego, termin ten przestaje biec przez czas trwania postępowania, ale przestaje biec tylko w tym znaczeniu, że nie może upłynąć (zakończyć biegu) przed uprawomocnieniem się postanowienia sądu kończącego postępowanie.
2. Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu zezwalającego na złożenie oświadczenia przedstawiciel ustawowy powinien niezwłocznie złożyć to oświadczenie, chyba że omawiany termin, uwzględniając czas trwania postępowania opiekuńczego, jeszcze nie upłynął. W takiej sytuacji złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku może nastąpić w dowolnej chwili, byleby przed upływem sześciu miesięcy od dowiedzenia się przez przedstawiciela ustawowego o tym, że małoletni dziedziczy spadek z ustawy na skutek odrzucenia spadku przez jego wstępnego. Tylko w takiej sytuacji możliwe jest skuteczne złożenie kolejnego wniosku o zezwolenie na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku – po prawomocnym oddaleniu pierwszego wniosku – jeżeli oczywiście zachodzą okoliczności przewidziane w art. 523 KPC. Złożenie kolejnego wniosku przed upływem terminu powoduje takie same skutki, jak złożenie pierwszego wniosku.
3. Od chwili złożenia do sądu opiekuńczego przez przedstawiciela ustawowego małoletniego spadkobiercy wniosku o zezwolenie na złożenie w jego imieniu oświadczenia o odrzuceniu spadku termin przewidziany w art. 1015 § 1 KC nie biegnie. Po uprawomocnieniu się postanowienia o udzieleniu zezwolenia przedstawiciel ustawowy małoletniego powinien złożyć to oświadczenie bezzwłocznie, chyba że wskazany termin, uwzględniając czas trwania postępowania opiekuńczego, jeszcze nie upłynął; wtedy złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku może nastąpić w dowolnej chwili, przed upływem sześciu miesięcy od dowiedzenia się przez przedstawiciela ustawowego o tytule powołania małoletniego.
4. Jeżeli termin określony w art. 1015 § 1 KC jeszcze nie upłynął, w okolicznościach określonych w art. 523 KPC możliwe jest – po prawomocnym oddaleniu wniosku przedstawiciela małoletniego o zezwolenie na złożenie w imieniu małoletniego oświadczenia o odrzuceniu spadku – złożenie kolejnego wniosku. Powoduje ono takie same skutki, jak złożenie pierwszego wniosku.”
postanowienie SN z dnia 24 września 2015 r. V CSK 686/14
„1. Termin, o którym mowa w art. 1015 § 1 KC dla osoby małoletniej do złożenia oświadczenia biegnie od dnia, w którym przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny dowiedział się o tytule powołania małoletniego do spadku.
2. Złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie, na czas trwania postępowania, biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 KC.”
postanowienie SN z dnia 28 maja 2015 r. III CSK 352/14
„W sytuacji, w której ustawa wymaga uzyskania zgody sądu, od której uzależniona jest możliwość skutecznego odrzucenia spadku, wystąpienie przez przedstawiciela ustawowego spadkobiercy do sądu opiekuńczego o jej udzielenie przed upływem terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, sprawia, że termin ten ulega przerwaniu na podstawie art. 123 § 1 pkt 1 KC stosowanego w drodze analogii. Za zajęciem tego stanowiska przemawiają doniosłe racje aksjologiczne i konstytucyjne.”
postanowienie SN z dnia 20 listopada 2013 r. I CSK 329/13
„Złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie – na czas postępowania – biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 KC.”
Witam.
A co w przypadku gdy rodzic nie odrzuci w czasie wymaganym spadku. Czy dziecko może odrzucić gdy osiągnie pełnoletność?
Pozdrawiam.
Dziecko może odrzucić spadek samodzielnie jeżeli osiągnie pełnoletniość przed upływem sześciomiesięcznego terminu na odrzucenie spadku. Jeżeli tak się nie stanie lub jeżeli rodzic nie odrzuci spadku w imieniu dziecka – dziecko przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
A czy mozna wystapic do sadu o przywróceniem terminu na odrzucenie spadku?
Odpowiedź na Pani pytanie zawarta jest w art. 1019 §2 Kodeksu cywilnego. W skrócie – jeżeli niezłożenie oświadczenia nastąpiło pod wpływem błędu lub groźby należy wnieść do sądu: oświadczenie o uchylenie się od skutków niezłożenia oświadczenia i jego zatwierdzenie oraz o przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu bądź przyjęciu spadku.
A ile jest czasu na dostarczenie postanowienia do notariusza o odrzuceniu spadku przez małoletniego?
Nie ma oznaczonego terminu. Najważniejsze by złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed upływem 6-miesięcznego terminu (z uwzględnieniem okresu zawieszenia).
Jeżeli wniosek o zrzeczenie się spadku przez małoletnich byl złożony do sądu 10 września a 11 listopada tego samego roku upływa czas a nie ma ustalonej jeszcze daty rozprawy to jakie są tego konsekwencje i co powinniśmy zrobić.
Proszę czekać na rozprawę, zachować potwierdzenie złożenia wniosku, a po uprawomocnieniu się postanowienia o wyrażeniu zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego – niezwłocznie odrzucić spadek.
Witam. Odrzucialam spadek po babci w kwietniu. Po moim zrzeczeniu adwokat zlozyl wnioski o odrzucenie spadku moich dzieci. Sprawa wyznaczona jest na styczen a w pazdzierniku mija pol roku od mojego zrzeczenia.czy to oznacza ze moje dzieci beda obciazone? Co moge zrobic?
zgodnie z powyższym orzecznictwem bieg terminu do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku
Witam
Co oznacza czas trwania postępowania? Czy jest to czas do wydania wyroku, czy też do jego uprawomocnienia?
Dziękuję
zasada ta wynika z orzecznictwa – w postanowieniu sygn. akt III CSK 329/15 sąd wskazał, że okres zawieszenia terminu kończy uprawomocnienie postanowienia.
Co zrobić gdy upłynie okres 6 miesiecy od postanowienia czy musi się ponownie odbyć rozprawa w sprawie odrzucenia spadku przez nieletniego
Zgoda sądu jest bezterminowa ale po 6 miesiącach jest już bezprzedmiotowa ponieważ po upływie terminu przyjmuje się, że dziecko przyjęło spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
I co można zrobic następnie ?
art. 1019 Kodeksu cywilnego
jesli dostalam zgode sadu na odrzucenie spadku ale nie zatwierdzilam tego notarialnie q ciagu 6 miesiecy czy dziecko dziedziczy spadek?
jeżeli nie złożyła Pani oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego (przed sądem lub notariuszem) – to tak, dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza.
Witam czy jest jakaś możliwość uzyskania postanowienia z Sądu na zgodę o odrzuceniu spadku przez małoletniego nie będąc na posiedzeniu? Powodem jest brak środków finansowych ,ponieważ mieszkam za granicą ,jestem samotną matką i ciężko wziąć urlop w tym czasie.Z góry dziękuję za odpowiedź.
Może Pani ustanowić pełnomocnika do reprezentowania Pani w tej sprawie np. kogoś z rodziny.
Witam,
zrzekłam się spadku, sąd jednak odrzucił moją prośbę o zgodę zrzeczenia się spadku mojego małoletniego syna. Kolejna rozprawa w marcu, i to już ponad 8 miesięcy po tym jak ja zrzekłam się spadku. Czy tu sprawa jest w toku i czas się nie nalicza? Nie damy rady zmieścić się w półrocznym czasie.
Sąd odrzucił sprawę zrzeczenia się spadku dziecka po zmarłym, który nie ma majątku tylko same długi. Nie znałam go, nie znam jego rodziny. To bardzo daleki krewny. O długach wiemy od rodziców zmarłego, cała jego rodzina już dawno się zrzekła spadku po nim.
Sąd kazał przedstawić dokumentację dot. majątku lub długów, nie posiadam takiej, nie wiem gdzie zgłosić się o poradę – rodzina zmarłego też nie posiada dokumentacji. Nadmienię, że dzieci mojego rodzeństwa są już po sprawie i sąd nie widział problemów, by zrzec się spadku w imieniu dzieci, po człowieku, którego nie znamy i boimy się przejąć długi.
Bardzo proszę o pomoc…
Może się Pani powoływać na informacje uzyskane od rodziny. Proszę pamiętać, że w przypadku nie złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletnich – dzieci dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Odpowiadają za długi spadkowe tylko do wartości odziedziczonego majątku, co w przypadku braku majątku oznacza odpowiedzialność do kwoty 0 zł.
Odrzuciłem przed notariuszem spadek po zmarłym ojcu, mój brat także. Nasza mama (żona zmarłego) tego nie zrobiła, choć ją do tego namawialiśmy z bratem (długi przewyższają aktywa). Odziedziczyła więc z dobrodziejstwem inwentarza. Zamierzam wystąpić do sądu o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu mojej małoletniej córki. Czy postępowanie mojej mamy może skutkować negatywną decyzja sądu co do mojej córki (nie wszyscy spadkobiercy odrzucili spadek)? Brat też ma małe dziecko i także skieruje wniosek do sądu.
Nie
W lipcu zmarł mój wujek,brat mamy.mial zone,syna i wnuki(nieletnie). Zona i syn odrzucili spadeka dzieci(wnuki)czekają na decyzje sądu która sie przeciaga a termin mija w styczniu.. Moja babcia a mama wujka jeszcze żyje i rzekomo nie może odrzucic spadku do póki sad nie wyda zgody w sprawie wnukow wujka,po tym rzekomo babcia moze dopiero odrzucic spadek,zaraz po niej moja mama i ja a po mjie mój syn?? Tak mi to wytlumaczono,czy to prawda ze tak przebiega procedura?? Ile czasu mamy na zrzeczenie sie spadku po tym jak zrzkną sie wnuki wujka czyli babcia, moja mama ja i moj syn??
to prawda – ma Pani 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o powołaniu do spadku tj. od momentu dowiedzenia się o tym że Pani mama odrzuciła spadek.
Wniosek o odrzuceniu spadku w imieniu maloletniej zlozylam na tydzien przed 6 miesiecznym terminem. Sprawa odbyła się w listopadzie a do dnia dzisiejszego nie dostalam uprawomocnienia. W sadzie od razu po sprawie dostalam informacje ze po złożeniu wniosku i wpłacie za znaczek sądowy uprawomocnienie przyjdzie pocztą. Rozumiem, ze ten 6 miesieczny czas blokuje sie do momentu odbioru potwierdzenia uprawomocnienia wyroku tak? W sadzie dostalam informacje , ze uprawomocnienie wyroku mozna otrzymac tylko listownie.
Nie ma przepisu z którego wynikałoby, że termin na odrzucenie spadku ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania o wyrażeniu zgody. Kierunek taki wskazuje orzecznictwo sądów, które nie jest źródłem prawa w Polsce. Natomiast postępowanie sądowe kończy się z momentem uprawomocnienia (upływ terminu), a nie od momentu dowiedzenia się przez wnioskodawcę o uprawomocnieniu się postanowienia.
Czekam na kopię pisma o odrzuceniu spadku przez męża z sądu rejonowego w Warszawie gdyż brat zmarł we Francji i tam został przesłane dokumenty Bez tej kopi nie mogę założyć sprawy w sądzie rodzinnym o odrzuceniu spadku przez naszą córkę Jeżeli sąd za późno wyślę mi ta kopię nie zdarze odrzucić spadku a nie ma określonego terminu w którym sąd ma odpowiedzieć na moje pismo Do końca zostało tylko 2 miesiące Co mam zrobić jeżeli do tego czasu sąd nie wyda kopi? Myślałam że może pojedziemy do Warszawy ale dzwoniłam do sądu i powiedzieli mi że to nic nie da bo sędzia musi podpisać zgodę a ma też rozprawy itd. Prosze o pomoc bo tu chodzi o dobro dziecka a sądowi nie spieszy się z wysłaniem mi kopi choć wie że o dziecko chodzi.
Proszę złożyć wniosek o wyrażenie zgody bez tego pisma i wyjaśnić tą okoliczność. Sąd prawdopodobnie wezwie o uzupełnienie, a to da Pani dodatkowy czas. Proszę pamiętać, że w przypadku nie złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletnich dzieci dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Odpowiadają za długi spadkowe tylko do wartości odziedziczonego majątku, co w przypadku braku majątku oznacza odpowiedzialność do kwoty 0 zł.
Witam odrzuciłam spadek po wuju i złożyłam wniosek do sadu o pełnomocnictwo w sprawie odrzucenia spadku przez małoletniego. Sąd mi odmówił a ja zlekceważyłam to. Minął już rok czy mam możliwość wnieść sprawę do sądu jeszcze raz? Wyrok jest prawomocny .Czy mam jakąś szanse żeby odrzucić spadek w imieniu dzieci?
art. 1019 Kodeksu cywilnego
Witam,małżonek odrzucił spadek po wujku 5 kwietnia 2018 roku,12 mają złożył wniosek do sądu o odrzucenie spadku w imieniu małoletnich,rozprawa odbyła się 28 października 2018 A 20 listopada wyrok się uprawomocnił, 29 Stycznia 2019 udał się do notariusza aby odrzucić spadek za dzieci i notariusz stwierdził, że już nie może, pytanie brzmi dlaczego jak w sądzie czas był wstrzymany A licząc od odrzucenia spadku męża do uprawomocnienia wyroku dzieci okres pół roku jeszcze nie minął?
Nie ma przepisu z którego wynikałoby, że termin na odrzucenie spadku ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania o wyrażeniu zgody. Kierunek taki wskazuje orzecznictwo sądów, które nie jest źródłem prawa w Polsce. Można spróbować jeszcze odrzucić spadek przed sądem. Oceny czy oświadczenie zostało złożone skutecznie dokonuje sąd w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. W najgorszym wypadku dzieci przyjmą spadek z dobrodziejstwem inwentarza – czyli będą odpowiadały za długi tylko do wartości odziedziczonego majątku.
Witam,
Czy czas na odrzucenie spadku jest zawieszony do czasu otrzymania odpisu wyroku z sądu rodzinnego?
Pozdrawiam
W orzecznictwie, z którego wynika ta zasada, mowa jest o dniu uprawomocnienia się postanowienia. Proszę zwrócić uwagę, że „uprawomocnienie” to, w uproszeniu, dzień po którym nie można wnieść środka odwoławczego. A to może nastąpić po otrzymaniu przez wszystkich uprawnionych odpisu postanowienia (wtedy jeszcze nieprawomocnego)
8 stycznia była sprawa o przekroczenie uprawnień w imieniu małoletniego. 31 stycznia została sprawa uprawomocniona. Choć 8 stycznia odrazu został złożony wniosek o odpis uprawomocnienia się wyroku. To mija już półtora miesiaca i odpisu nie ma. Biuro obsługi sądu twierdzi że nie mają ludzi i trzeba czekać. Czy w takim przypadku czas leci czy stoi? I jak wyegzekwować odpis uprowomocnienia z sądu.
Biegu terminu na odrzucenie spadku ulega zawieszeniu od dnia złożenia wniosku o zezwolenie do dnia uprawomocnienia się postanowienia o wyrażeniu zgody. Wynika to z orzecznictwa. W sprawie wyegzekwowania wydania odpisu nie jestem w stanie Pani pomóc 🙁
Witam! Mój brat odrzucił spadek po cioci w czerwcu. wniosek do sądu o zgodę odrzucenia spadku przez małoletniego złożył we wrześniu. sprawę w sądzie miał w grudniu. a uprawomocniło się w styczniu. nie wiedział że z tą zgodą trzeba iść do notariusza. mam pytanie czy już nie jest za późno iść do notariusza. i co w takim przypadku zrobić
Polecam wizytę u notariusza. Trzeba obliczyć czy może jeszcze złożyć oświadczenie o odrzuceniu. Jeżeli termin minął, a spadkodawca zmarł po 18 X 2015 roku, to brat przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W przypadku zaistnienia szczególnych okoliczności można spróbować uchylić się od skutków upływu terminu.
Witam. Byly maz odrzucil spadek 05.11.2018. Poinformowal mnie o tym, ze nasze dzieci musza sie zrzec spadku 15.11.2018. Do sadu wniosek trafil 8 maja 2019 a z sadu odpis moglam odebrac dopiero 20.08-taka decyzje dal sad.jednak na odpisie widnieje data uprawomocnienia sie 08.08.2019. Co w takim przypadku? Czy nadal moge odrzucic spadek w imieniu dzieci u notariusza?
Nie jestem Pani jednoznacznie odpowiedzieć. Ojciec jako opiekun ma takie samo prawo złożyć wniosek o zgodę na odrzucenie spadku jako Pani. W takim przypadku termin na odrzucenie minął 5 maja 2019 roku. Może Pani spróbować odrzucić spadek w imieniu małoletnich przed sądem spadku. W najgorszym razie dzieci przyjęły spadek z dobrodziejstwem inwentarza.